Vyhledávání


Kontakt

Kytarová škola online

E-mail: neznamytvor@seznam.cz

Ochrana kytary

Kytara se stejně jako každá využívaná věc časem opotřebovává, do té doby, než se definitivně nerozklíží, nepraskne deska, neohne krk apod. Jak se vyhnout tomu, aby nám kytara vydržela déle než pár dnů, měsíců či let naleznete v tomto článku. Je důležité se umět o kytaru správně starat, zvláště o ty dražší kousky, protože nikdo netouží po tom shánět co chvíli nový nástroj.

 

Fyzické poškození

Velmi časté poškození kytar bývá v důsledku neopatrného přenášení a hrubého zacházení. Prvně bychom si měli uvědomit, že kytara ač kus dřeva, tak je velmi náchylná na sebemenší nárazy či prudké dopady. Přeci jen nejedná se o celistvý kousek, ale o slepenec spousty kusů dohromady. Kytaru je nejvhodnější přenášet v tvrdém obalu, který by měl zabránit poničení či pádům z menších výšek. Pokud máme pouze textilní obal, je nutné být samozřejmě mnohem opatrnější. Co dělat když dojde k prasknutí desky, odlomení krku apod.? V žádném případě se nepouštět do nějakých kutilských operací i když můžete být manuálně zručný,  tak oprava kytary vyžaduje ruce profesionálního kytaráře. 

Mráz a chlad

Jedná se také o velmi nepříjemného nepřítele kytar. Z vlastní zkušenosti doporučuji kytaru vůbec nevytahovat ven, pokud jsou teploty pod bodem mrazu. Pokud mrzne, ani kvalitní obal kytaru na delší dobu neochrání a může tak dojít k prasknutí desek nebo lubů. Což je velmi nepříjemné, jelikož i po opravě může mít kytara odlišný zvuk od toho původního. Když už musíte kytaru v zimních mrazech přenášet, tak se snažte minimalizovat dobu po kterou je kytara venku. Důležité z přechodu ze zimy do tepla je nechat kytaru aklimatizovat na pokojovou teplotu a nehrát na ni dokud se trochu neohřeje.

Teplo, oheň 

Stejně jako mráz, tak i extrémní teplo kytarám přirozeně nepřeje. V parných letních dnech nenechávejte kytaru déle na otevřeném slunci a to ani v obalu. Pro hraní radši vyhledejte stín, bude to jistě příjemnější pro vás i pro nástroj :-). Potrápit může i noční táborák, kdy z jedné strany kytara zůstává chladná a z druhé je intenzivně ohřívána plápolajícím ohněm. Nejlepší je hrát tak daleko od ohně kdy sami pociťujeme, že intenzita tepla není nějak závratná a kdy máme jistotu, že nám kytara nevzplane rozžhavenou jiskrou nebo neskončí vlivem hladiny alkoholu v krvi v ohni :-D.

Voda, vlhkost.

Možná vám přijde zbytečné psát o tom, jak se jarní déšť dokáže podepsat na stavu kytary, ale věřím, že se najdou experti, pro které je tento fakt překvapením. Ano tahat kytaru v dešti s popruhem na zádech nebo ji používat jako rezervní pádlo na vodě je hazard. Nejenže se můžou některé části rozlepit ale nadměrná vlhkost také způsobuje nemilé plísně, které budete těžko z vnitřku kytary likvidovat. Jak je to ale s vlhkostí? Žádná kytara nemá ráda absolutní sucho, proto je nutné zvlášť u dražších kytar z polomasivu a celo masivních kousků kytaru vlhčit. Je to nutné zvlášť pokud žijete v několikapatrové bytovce, kde je vlhkost vzduchu velmi nízká. Pokud nechcete utrácet za drahé zvlhčovače, které se přidávají do ozvučného otvoru, vystačíte si např. s namočenou houbou, kterou vložíte do mikrotenového sáčku, uděláte v něm několik děr a na noc ji do kytary umístíte. Já jsem kdysi vlhčil tím, že jsem do těla kytary vložil několik kousků čerstvé pomerančové kůry na noc. Ráno jsem pak vyschlou kůru vysypal a mohl si být jist tím, že kytara pár dnů nebude trpět, je to taky jedna z možností.

Závěr

Možná se vám bud zdát, že jsem problematiku ochrany kytary vylíčil moc pesimisticky a přehnaně, ale zas a znova všeobecně platí, že kytary z překližky vydrží mnohem více, jsou méně náchylnější na teplo, chlad než kytary s přední masivní deskou nebo celo masivní kytary. Celo masivní kytary, vzhledem k jejich ceně asi těžko bude někdo tahat do lesa k táboráku nebo na výlet, ale jeden nikdy neví. 

Shadow.