Vyhledávání


Kontakt

Kytarová škola online

E-mail: neznamytvor@seznam.cz

I. Lekce

 
Kupování kytary

Není nic složitého, ale přeci jen je potřeba dát si pozor na několik klíčových věcí, které by nám v důsledku mohli hraní na kytaru víc znepříjemnit než zpříjemnit. Kytar je v dnešní době 21. století nepřeberné množství a nabídky obchodů bývají velice bohaté na všemožné nástroje z celého světa. Jak ale poznat dobrou kytaru? Nejdůležitější je nekupovat kytaru sám, doporučuji domluvit se známým nebo kamarádem, který už nějakou tu dobu hraje. Je to z důvodu objektivity, jelikož každý prodavač samozřejmě o svém zboží bude tvrdit, že je nejlepší a nejkvalitnější. Ne vždy se však tyto tvrzení zakládají na pravdě. Pokud by se vám, ale i tak nepodařilo najít někoho zkušenějšího, zkusím vám nastínit nejdůležitější aspekty kupování kytar.

1. Nejsme tak bohatý, abychom kupovali levné věci.

Chápu, že ne každý má na kontě miliony, aby si mohl kupovat kytary za deseti tisíce, ale i opak je extrém. Levné kytary mají velmi často mdlý nevýrazný zvuk, špatný dohmat, problémy s laděním a tak dále a tak dále. Kvalitní nástroj pro začátečníka se dá pořídit již od 3-4 tisíc korun. Investice kolem 6-10 tisíc slibuje poměrně kvalitní nástroj pro začínajícího a pokročilejšího hráče, ale je třeba hledat, prodejců je přehršel. 

2. Jak poznám dobře vyrobenou kytaru 

  • Zkontrolujte zda se na těle nenachází nějaká prasklina či podobná vada.
  • Zkontrolujte zda je krk rovný, není prohnutý.
  • Zkontrolujte dohmat strun (to znamená výšku strun od hmatníku). Pokud by byly struny posazeny moc vysoko, měli byste problémy s domáčknutím struny (hlavně ve vyšších polohách).
  • Zahrajte si na kytaru. Každá je originál a každá má typický zvuk a každému uchu lahodí něco jiného :-). Nekupujte přes internet!
  • Ptejte se prodavače na další detaily, materiály z kterých je nástroj zhotoven apod. Pokud vám není schopen odpovědět, jděte jinam. Není nic horšího než prodavač, který pomalu ani neví co prodává.

3. Španělka nebo westernová kytara.

Každá má své pro a proti. Hlavní rozdíly těchto kytar naleznete v sekci "druhy kytar". Pokud chcete kytaru k ohni, na výlety atd. doporučuji spíš westernovku z důvodu důraznějšího zvuku. Pokud se hodláte věnovat instrumentální či klasické hudbě, tak španělku. Neberte to však za definitivní, protože hrát můžete prakticky s čímkoliv a kdekoliv. Vždy je to převážně o tom jestli vám víc vyhovuje úzký krk, široký, nylonové struny, kovové atd.

---------------------------------------------------------------------------------

4. A co struny?

Stejně důležitý jako výběr kytary, je i výběr strun. Zas a znovu máte na výběr z velkého množství výrobců. Na akustické nástroje se prodávají struny nylonové a kovové. Nylonové se zpravidla používají u španělek a pozor! Nikdy se nesnažte nasazovat kovové struny na španělku. Krky těchto kytar nejsou stavěný na tlak, který kovové struny vyvíjejí a mohlo by se vám lehce stát, že se vám zbortí deska nebo ohne krk. Westernové kytary mají vyztužené krky, tak aby zvládli tah i těch nejtlustějších kovových strun, což je další aspekt výběru. Čím silnější struny, tím důraznější zvuk, ale tím pádem také složitější domačkávání strun na hmatníku (než si prsty zvyknou) a taky méně místa mezi strunami. Cena strun se pohybuje zhruba mezi 100-800 korunami. Znovu platí pravidlo číslo jedna :-), nekupovat to nejlevnější. Levné struny mají větší potenciál k tomu aby praskli. A ještě jeden takový tip. Pokud chcete, aby vám struny vydržely co nejdéle, doporučuji zakoupit nějaký přípravek na čištění strun např. FASTFRET, který se mi velice osvědčil. Struny vydrží několikanásobně déle.

5. Doplňky.

Mezi nejdůležitější praktické doplňky bych rád vyzdvihl kytarový stojan, protože není nic horšího než nechat kytaru válet někde v koutě na zemi nebo pohozenou kdesi na skříni. Cena stojanu se pohybuje mezi 150-400 koruny. Dále pak pouzdro. Pro začátečníka bude stačit bohatě látkové pouzdro, které nestojí moc peněz, je lehké a nabízí dostatek místa pro uložení zpěvníků a dalšího příslušenství. Pokud se o svůj nástroj bojíte a víte že ho budete často a na dlouhé vzdálenosti přenášet, můžete si připlatit a zakoupit obal pevný, který je sice těžší a mnohdy nenabízí prakticky žádné místo navíc, ale zase je kytara lépe tepelně izolovaná, chráněná proti dešti a snese i hrubší zacházení. Pokud chcete výhody obou typů obalů, zakupte si některý z moderních pěnoplastových obalů, který nabízejí to nejlepší jak z měkkých tak tvrdých obalů (samozřejmě za vyšší cenu, i když ne o moc). Dále je možné přikoupit trsátka všemožných tvarů a tvrdostí, palcové prstýnky, pokud nechcete hrát přímo palcem a kapodastr pomocí kterého můžete písničky hrát ve vyšších polohách aniž byste měnili akordy nebo tóny.

 6. Závěr

 Pokusil jsem se vám tu ze svých zkušeností osvětlit základní tipy při nakupování nového nástroje, strun a doplňků. Tématika je samozřejmě mnohem složitější, ale o tom více časem v rubrice "kytarová technika". Jelikož už kytaru máme, tak se příště naučíme jak ji správně držet, jak nasadit struny a jak se vyvarovat začátečnických chyb při hraní.

Shadow.